ODAGIS+ QGIS Yardım

Welcome!

This community is for professionals and enthusiasts of our products and services.
Share and discuss the best content and new marketing ideas, build your professional profile and become a better marketer together.

0

Geodatabase dosyaları(.mdb) QGIS'te nasıl açılabilir?

Avatar
Administrator

ArcGIS te hazırlanan .mdb uzantılı geodatabase dosyaları QGIS programında nasıl açılıp, görüntülenebilir?

Avatar
Vazgeç
1 Cevap
0
Avatar
Administrator
En iyi cevap
ODBC BAĞLANTISI KURMA:

1- Başlat > Ara > ODBC yazılıp x64 ODBC ayar formu açılır.2- DataSourceName oluşturulur: Sistem DSN > Ekle > Microsoft Acces Driver(.mdb, .accdb) > Son3- Geodatabase dosyası için DSN ismi verilir ve ilgili dosya(.mdb) seçilir :QGIS' TE DOSYAYI AÇMA :

4- QGIS : Katman > Data Source Manager  formu açlılır.

5- Sırasıyla aşağıdaki gibi Vektör > Database > ESRI Personel Database seçilir.6- mdb dosyası için daha önce hazırladığınız "ESRI Personel Geodatabase" veya "ODBC" bağlantısı üzerinden yeni bir vektör dosya bağlantısı oluşturun.7- Bağlantılı mdb dosyasının içerisindeki katmanları harita kanvasına eklemek için "Ekle" butonuna basın. (ODBC bağlantısı için varsa şifre girin yoksa boş bırakın)

 8- Açılan Katman seçme formunda eklemek istediğiniz katmanları seçip "OK" butonuna basın ve katmanları harita kanvasında görüntüleyin.
9- Tüm Katmanları QGIS’te paketleyip bir geopackage(.gpkg) dosyası yapmak için Processing > İşlem Araç Kutusu > Package layers  formu açılıp istenilen katmanlar seçilip kaydedilecek .gpkg dosyası adresi ve adı girilerek işlem tamamlanır.Avatar
Vazgeç