3. Genel Araç Çubuğu

ODAGIS+ Kullanıcı Paneli arayüzünde temel fonksiyonların bir araya toplandığı menüdür. Herbir butonun aktif hale getirdiği komutlar aşağıda toplu halde gösterilmektedir.

 CBS Haritaları Yöneticisi:

CBS Haritaları Yönetimi butonuna basıldığında ekranın sağ tarafına dayalı "CBS Haritaları" formu açılmaktadır. Bu form üzerinde sağ klik işlemleri ile yeni CBS haritaları ekleme (oluşturma), mevcut CBS Haritalarını açma, açılış haritası yapma, güncelleme, adını değiştirme ve silme işlemleri yapılabilmektedir. Aynı zamanda ODAGIS+ masaüstü yazılımında hazırlanan CBS Haritaları GeoServer'a aktarılıp web de yayınlanabilmektedir.

Yönetici yetkisi olan kullanıcılar "CBS Haritaları" bölümünde, standart kullanıcılar ise "CBS Haritalarım" bölümünde işlem yapabilmektedir. Standart kullanıcıların yaptığı CBS Harita oluşturma ve düzenleme işlemlerini sadece kendisi görebilirken, Yönetici yetkisine sahip kullanıcıların yaptığı işlemler yetki verilen tüm kullanıcılara açılabilmektedir.

      

CBS Haritaları formu üzerinde ayrıca "Seçilmiş Yerler" bölümünde favori mekanlara ait sınırlar kaydedilebilmektedir. 

 Coğrafi Mesajlaşma:

Coğrafi mesajlaşma aracı Odakent patentli bir teknoloji olup, coğrafi veritabanı üzerinden geometrik objeleri de kullanarak mesajlaşma uygulamasıdır. Sistemin çalışma prensibi oldukça basittir. Ekrandaki çizim elementleri veya CBS objeleri seçilerek(obje seçim araçları ile) "Yeni Mesaj" sekmesine gönderilmek istenen mesaj yazılır. Sol kısımda listelenen kullanıcı listesinden mesajın gönderilmek istendiği kullanıcılar seçilerek mesaj gönderilir.


Gönderilen mesaj ekinde, seçimi yapılan objeler coğrafi(spatial) obje haline getirilerek gönderilir.


Mesajın gönderildiği kullanıcılar, ODAGIS+ yazılımını açtıklarında ekranın sağ alt köşesinde okunmamış mesajları olduğuna dair bir uyarı alırlar. Uyarı mesajına tıklandığında Coğrafi Mesajlaşma formu açılır. Bu formda sol kısımda kırmızı renkli okunmamış mesaj seçilip, sağ kısımda mesaj içeriği, sağ alt köşedeki "Göster" butonuna basıldığında ise mesajla gönderilen geometrik çizimler ekranda gri renkli olarak görüntülenecektir.

Coğrafi mesajlaşma aracı sayesinde belirli bir bölge üzerine ortak çalışan ekiplerin koordinasyonu kolaylıkla sağlanabilmektedir. Ayrıca yöneticilerin her türlü iş takibi harita üzerinden yapılabilmektedir.

 Kurumsal Uygulamalar:

 Çizim Objeleri Ekleme/Düzenleme Araçları:

Çizim objeleri ekleme komutları vasıtasıyla ekrana serbest nokta, çizgi ve poligon objeleri eklenebilmektedir. Çizim yapılırken Yakalama ve Gelişmiş sayısallaştırma araçları kullanılarak daha hassas çizimler de yapılabilmektedir.