> Altlık Harita Yönetim Arayüzü

ODAGIS+™  yazılımında kurumsal harita yönetimi büyük önem taşımaktadır. Bu yönüyle diğer Coğrafi Bilgi Sistemlerinden de farklılık arz etmektedir. Her türlü mühendislik çalışmasının temeli olan haritalar kategorik şekilde düzenlenerek, kullanıcıların farklı tarih ve ölçeklerdeki haritalara kolaylıkla ulaşması sağlanmaktadır. Böylelikle kurum ve kuruluşların planlama/projelendirme birimleri doğrudan Coğrafi Bilgi Sistemi kullanıcısı haline getirilmektedir.

Altlık harita yönetimi arayüzünde haritalar kurumsal "Anahtar Paftalar" ve kişiye özel "Anahtar Paftalarım"  olmak üzere iki ayrı bölümde toplanmaktadır. Her bölümün altında farklı tarih ve ölçeklerdeki harita kategorileri yer almaktadır. 


Harita kategorileri Yönetici arayüzünden oluşturulmakta olup, her bir harita kategorisinde yer alan vektör veya raster haritalar yine bu arayüzden kayıt listesine dahil edilmekte veya listeden çıkarılmaktadır. Harita isimleri genel olarak Ölçek(Tarih Bölge) formatında oluşturulmakta olup farklı kurumsal formatlar da belirlenebilmektedir.

 Lütfen Uygulayın

1- Harita kategorisi seçildikten sonra solundaki işaret kutusu işaretlenerek harita kanvasında görüntülenir.

2- İşaret kutusu kaldırılarak harita ekrandan kaldırılır.

3- Aynı kategoride bulunan haritaların tamamını ekrandan göndermek için kategorinin önündeki işaret kaldırılır.

 VEKTÖR HARİTALAR:

Vektör haritalar, nokta, çizgi ve çokgenlerden oluşan çizim haritalarıdır. ODAGIS+ tarafından desteklenen vektör dosya formatları QGIS programının açabildiği tüm dosya formatları olup bunlardan bazıları aşağıda verilmektedir.


 Semboloji Ayarları :

Harita veya Otoharita arayüzünde herhangi bir vektör veya raster harita işaretlendiğinde, harita dosyası ekranda görüntülenmekte, aynı zamanda tabaka yöneticisine de eklenmektedir. Tabaka yöneticisinden bu dosyanın tabaka özellikleri açılarak stil  ayarları yapılabilmektedir. Bu ayar özellikle arka fonu silikleştirmek ve harita üzerindeki çizimleri daha görünür hale getirmek için yapılmaktadır.

 Şeffaflık Ayarları :

Harita veya Otoharita arayüzünde herhangi bir vektör harita seçildiğinde alt bölümde "Şeffaflık" ayarı görüntülenmektedir. Şeffaflık ayarı, kaydırma çubuğu ile 0-100 arasında bir değer verilerek yapılmaktadır.


 RASTER HARİTALAR:
Raster haritalar, piksellerden oluşan resim haritalarıdır. ODAGIS+ tarafından desteklenen raster harita dosya formatları olup bunlardan bazıları aşağıda verilmektedir.


 Şeffaflık Ayarları :

Otoharita veya Harita arayüzünde herhangi bir vektör harita seçildiğinde alt bölümde "Şeffaflık" ayarı görüntülenmektedir. Şeffaflık ayarı, kaydırma çubuğu ile 0-100 arasında bir değer verilerek yapılmaktadır.

Görünümler
1 Toplam görüntülenme
1 Üye Görüntüleme
0 Herkese Açık Görüşler
İşlemler
0 Beğeniler
0 Beğenilmeyenler
0 Yorumlar
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bağlantı Paylaş
Posta ile paylaş

Lütfen giriş bunu paylaşmak için webpage eposta ile.

Değerlendirme
0 0