b. Tablo(Liste/Veri) Ayarları

Bu tablolar Coğrafi Tabaka(Tablo)lardan farklı olarak geometri sütunu içermeyen standart satır ve sütunlardan oluşmaktadır. Geometri içermeyen "Tablolar" ın yönetiminde yeni tablo oluşturma, silme ve isim değiştirme işlemleri yapılabilmektedir. Liste ve Veri(Data) Tablosu Oluşturma:

Sözel tablolar 1-1 ilişki sağlayan "Liste Tablolar" ve 1-n(çok) ilişki sağlayan "Veri Tabloları" olmak üzere iki farklı tipte oluşturulabilmektedir. 

İlişkili "Veri tabloları" gis_id, date, value ve name sütunlarını standart olarak içerir. Bu tablolarda  haritada mevcut bir grafik objeye ait farklı tarihlerdeki ölçüm vb. bilgilerinin kayıt altına alınması mümkün hale gelmektedir.


Liste tablosu oluşturulurken Sayısal Sütun(numeric field) kutusu işaretlendiğinde  "isim/name" sütunu nümerik özellikteki "id" sütununa aynen kopyalanır. Böylelikle Ekle/Güncelle formlarında değerler problemsiz bir şekilde seçme kutularına(combobox) doldurulur, bu kutulardan seçme işlemi yapılabilir. Bu seçenek, boru çaplarının yazı kutularına elle yazılarak değil de seçme kutularından otomatik olarak seçilmek istenmesi vb. durumlarda kullanılmaktadır. 


Tablolara yeni sütun ekleme, silme, isim değiştirme, ilişki kurma işlemleri bu arayüz ile yapılmaktadır. Görünümler
9 Toplam görüntülenme
2 Üye Görüntüleme
94 Herkese Açık Görüşler
İşlemler
0 Beğeniler
0 Beğenilmeyenler
0 Yorumlar
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bağlantı Paylaş
Posta ile paylaş

Lütfen giriş bunu paylaşmak için webpage eposta ile.

Değerlendirme
0 0