Coğrafi bilgi sistemlerinde grafik ve sözel bilgilerden oluşan "aklıllı" objelerin yanı sıra bu objelerle ilişkilendirilmiş belge/dokümanlar da büyük bir önem taşımaktadır. İlişkili dokümanlar sayesinde "akıllı" veritabanı objeleri sadece sözel birtakım bilgilere sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda ilgili tüm resim, video, ofis belgeleri, çizim dosyaları vb. dokümanlara erişim imkanı sağlayacaktır. 

Doküman ekleme ve silme işlemleri sistem yöneticisi tarafından kullanıcı bazında verilen yetkilerle yapılabilmektedir. Kullanıcı bu yetkilere sahip değilse sadece bağlı dokümanları görüntüleme işlemi yapabilir. 

 Lütfen uygulayın:

1. Editör menüsünden Ekle grup kutusundan  "Doküman" butonuna bastıktan sonra doküman eklenecek "akıllı" objenin üzerine tıklayın. (veya objeden bilgi alma formunun altındaki butonla da benzer işlem yapılabilir)

2. Açılan formda İlişkilendirme metodunu seçin : Dosya veya Hiperlink URL Adresi

3. Dosyayı seçtikten (veya hiperlink adresi girildikten) sonra, açıklama bilgisini de girerek "Ekle" butonuna basın. Bu şekilde istediğiniz sayıda döküman obje ile ilişkilendirin.

4. "Doküman ekle" butonu ile daha önceden doküman bağlanmış objelerde, ilgili dokümanların  görüntülenmesini de yapılabilirsiniz. Bu dokümanları yetkiye bağlı olarak formun sol alt tarafında bulunan "Sil" butonu ile tek tek silin ve "" butonu ile açın.

5. Doküman bağlı objelerdeki dokümanları görüntülemek için "Bilgi Alma (Info)" butonuna bastıktan sonra objenin üzerine tıklayın. Eğer objeye doküman bağladıysanız Bilgi Alma formu sağa doğru genişlediğini gözlemleyin ve sağ tarafta kalan alanda belgeleri liste ve ön görünüm şeklinde otomatik olarak görüntüleyin.


Objeler ile ilişkilendirilmiş tablolar mevcutsa(aynı veya farklı veritabanlarından Abone, Nüfus, İmar vb tablolar) Bilgi Alma formunda otomatik olarak açılan sağ bölümde bu tablolar  görüntülenecektir.