Coğrafi bilgi sistemlerinde grafik ve sözel bilgilerden oluşan "aklıllı" objelerin yanı sıra bu objelerle ilişkilendirilmiş belge/dokümanlar da büyük bir önem taşımaktadır. İlişkili dokümanlar sayesinde "akıllı" veritabanı objeleri sadece sözel birtakım bilgilere sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda ilgili tüm resim, video, ofis belgeleri, çizim dosyaları vb. dokümanlara erişim imkanı sağlayacaktır. 


Doküman ekleme ve silme işlemleri sistem yöneticisi tarafından kullanıcı bazında verilen yetkilerle yapılabilmektedir. Kullanıcı bu yetkilere sahip değilse sadece bağlı dokümanları görüntüleme işlemi yapabilir. 

Lütfen uygulayın:

1. Editör menüsünden Ekle grup kutusundan  "Doküman" butonuna basıldıktan sonra doküman eklenecek "akıllı" objenin üzerine tıklanır. (veya objeden bilgi alma formunun altındaki butonla da benzer işlem yapılabilir)

2. Açılan formda İlişkilendirme metodu seçilir : Dosya veya Hiperlink URL Adresi

3. Dosya seçildikten (veya hiperlink adresi girildikten) sonra, istendiği takdirde açıklama bilgisi de girilerek "Ekle" butonuna basılır. Bu şekilde istenilen sayıda döküman obje ile ilişkilendirilebilir.

4. "Doküman ekle" butonu ile daha önceden doküman bağlanmış objelerde, ilgili dokümanların  görüntülenmesi de yapılabilir. Bu dokümanlar yetkiye bağlı olarak formun sol alt tarafında bulunan "Sil" butonu ile tek tek silinebilir ve "" butonu ile açılabilir.

5. Doküman bağlı objelerdeki dokümanları görüntülemenin diğer bir yolu "Bilgi Alma (Info)" butonuna bastıktan sonra objenin üzerine tıklamaktır. Eğer objeye doküman bağlı ise Bilgi Alma formu sağa doğru genişleyecek, ve sağ tarafta kalan alanda belgeler liste ve ön görünüm şeklinde otomatik olarak görüntülenecektir. 


6. Objeler ile ilişkilendirilmiş tablolar mevcutsa(aynı veya farklı veritabanlarından Abone, Nüfus, İmar vb tablolar) Bilgi Alma formunda otomatik olarak açılan sağ bölümde bu tablolar  görüntülenecektir.