Tetikleyiciler aynı veya farklı veritabanına ait  2 tablo arasında birbirini tetikleyen işlemler yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Tetikleme işlemleri 2 farklı biçimde yapılmaktadır:

1- Bilgi Alma İşlemleri için: Bir objeye tıklandığında kendi öznitelik bilgilerinin yanısıra farklı bir (veritabanı ve) tablodan bilgi getirilmesini sağlamaktadır.

2- Ekle/Güncelle/Sil İşlemleri için: Bir tablodaki sütun bilgileri değiştirildiğinde bağlantı kurulan tablolardaki değerlerin de değiştirilmesi sağlanmaktadır.

Bu işlemlerin kod yazmadan arayüz vasıtasıyla yapılması sağlanmaktadır. 

 Lütfen uygulayın

Bilgi Alma:

1- Sol tarafta CBS Veritabanına ait bir tabaka/tablo ve bağlı sütunlardan bir sütunu seçin.   

2- Sağ tarafta 2. veritabanı, bağlı tablo ve sütunlardan bir sütunu seçin. 

3- Her iki tablodan seçilen sütunların birbiri ile ortak bağlantı sütunu olmasına dikkat edin. 

4- Sağ tarafta görüntülenecek diğer sütunları da işaretleyin.

5- Bu işlemler tamamlandıktan sonra alt kısımda sonuç SQL oluşturulduğuna dikkat edin. İstenildiği takdirde bu sql'i mauel olarak düzenleyin.

6- Oluşturulan sorguya bir isim vererek kaydedin. Kaydetme işleminden sonra Bilgi Alma işlemleri tercihe göre "Yeni Sayfa"da veya "Grup ekleme" şeklinde görüntülenecektir.


Referans tabloda seçilen sütunlardan biri tablodan silindiğinde o tabloya ait bilgi alma tetikleyicisi silinip tekrar oluşturulmalıdır. Aksi halde bilgi kartında ek bilgi görüntülenemeyecektir.

 Lütfen uygulayın

Ekle/Güncelle/Sil İşlemleri:

1- CBS Veritabanından bir tablo seçin. 

2- Bu tablo için sol alt köşede bir Tetikleme işlemi(Ekle/Güncelle/Sil) seçin. 

3- Seçilen CBS Veritabanı tablosunda herhangi bir Ekle/Güncelle/Sil tetikleme işlemi olduğunda  sağ tarafta ilgili bölmeye çalıştırılmak üzere bir SQL yazın.

4- "Kaydet" butonuna basarak sorguyu kaydedin ve SQL bölmesinin üzerindeki listeye ekleyin.

5- Tabakaya ait tetikleyici artık o tabaka bazında kaydedilmiş olacaktır. Tabaka seçilince listede kaydedilen tetikleyici sorgu görüntülenecek, üzerine çift tıklanınca alt bölmede SQL görüntülenecektir.


Sol  ve sağ taraftaki Veritabanı ve Tablo bilgileri sadece görsel bilgi verme amaçlıdır.  Herhangi bir eşleştirme yapılmasına gerek yoktur.

Görünümler
2 Toplam görüntülenme
2 Üye Görüntüleme
0 Herkese Açık Görüşler
İşlemler
0 Beğeniler
0 Beğenilmeyenler
0 Yorumlar
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bağlantı Paylaş
Posta ile paylaş

Lütfen giriş bunu paylaşmak için webpage eposta ile.

Değerlendirme
0 0