ODAGIS+™  yazılımında CBS verisi olarak sisteme girilen verilerin sorgulaması da oldukça pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Sorgu panelinde tüm sorguların bir araya getirildiği oldukça kullanışlı bir arayüz mevcuttur. 

Panelde  Hızlı Ara/Koordinata Git, Seçmeli Sorgu, Dinamik/Detaylı Sorgu, Hazır/Genel Sorgu ve Kaydedilmiş Sorgular seçenekleri yar almaktadır. Ayrıca ihtiyaca göre özel sorgu çeşitleri de(TAKBİS vb) bu paneli ilave edilebilmektedir. Sorguların oluşturulması ve ayarları Yönetici Panelinden kod yazmadan yapılabilmektedir.


CBS yazılımlarında arama/sorgulama işlemleri büyük önem taşımaktadır. ODAGIS+ yazılımında her türlü sözel ve grafik sorgulama işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılabilmektedir.  Yazılımda başlıca 4 çeşit arama/sorgulama işlemi  yapılabilmektedir. Bunlar :

1-Hızlı Ara/Koordinata Git :

Bulunmak istenen yer ismi veya koordinat arama çubuğuna yazılarak "Enter" tuşuna basılır. Çıkan sonuçlardan istenilen seçilerek harita üzerinde gösterilir.


Hızlı arama işlemi ayarları Yönetici Panelinden yapılarak mevcut coğrafi veritabanı tabloları arama işlemine dahil edilebilmektedir. 


2- Seçmeli Sorgu :

Bu sorgulamalar Admin arayüzünde oluşturulan hazır sorgulardan oluşmaktadır. Seçmeli sorgu oluşturma sihirbazı sayesinde kullanıcı arayüzünde oldukça kolay kullanımlı bir sorgu formu oluşturulmaktadır. Sıkça kullanılan Adres, Kadastral, tesis vb. sorgulamalar kullanıcıların istifadesine sunulmaktadır. 

 Lütfen uygulayın

1- Öncelikle Seçmeli Sorgu adını seçin.

2- Dinamik olarak görüntülenen seçme kutularından (combobox) seçim yaptıktan sonra, bu kutuların hemen sağ tarafında bulunan butonlara basarak harita üzerinde görüntüleme yapın.

3- Sorgu formunda birden fazla seçme kutusu bulunması halinde, yukarıda bulunan seçme kutusundan yapılan seçime göre aşağıdaki seçme kutusundaki ilişkili değerlerin otomatik olarak değiştiğini gözlemleyin. 


Seçmeli sorgu oluşturma ayarları "ODAGIS+ Yönetim Paneli"  arayüzünden yapılmaktadır.   

3- Dinamik/Detaylı Bilgi Sorgulama:

Bu sorgulamalar herbir coğrafi tabaka için "Yönetim Paneli" arayüzünde oluşturulan hazır sorgulardan oluşmaktadır. Dinamik sorgu oluşturma sihirbazı sayesinde coğrafi tabakaların(tablo) herbir sütunu için dinamik ayarlar ile kullanıcı arayüzünde oldukça kolay kullanımlı bir sorgu formu oluşturulmaktadır. Bu sorgu ile coğrafi tabakada bulunan herbir sütun değerine göre min. max. değer, tarih aralığından seçme, değer girme, seçme kutusundan(combobox) seçme vb. imkanlarla sorgulama işlemi yapılabilmektedir. 


 Lütfen uygulayın

1- Tabaka üzerinde sağ klik "Sözel Bilgi Sorgulama" komutu ile veya Fonksiyonlar menüsünde "Bul" komutu ile ilgili formu aktif hale getirin.

2- Coğrafi tabaka adını otomatik olarak belirleyin veya elle seçin.

3- Sonrasında görüntülenen form üzerinde tabakanın(tablo) her bir sütunu için min. max. değer, tarih aralığından seçme, değer girme, seçme kutusundan(combobox) seçme yaparak oluşturulan sorguyu, formun alt kısmındaki "Görüntü" butonuna basılarak harita üzerinde görüntüleyin. 

4- Aynı işlemi benzer şekilde "Liste"leme şeklinde de yapın. Yeni bir sorgu oluşturmadan önce "Temizle" butonuna basın.  


4- Kaydedilmiş Sorgular:

Bu sorgulamalar Dinamik oluşturulan sorgulamalar formun alt kısmında bulunan "Kaydet" butonu ile kaydedilerek daha sonra kullanıma hazır hale getirilmektedir. Böylelikle oluşturulan sorgulamalar saklanarak hızlı sorgulama yapma imkanı sağlanmaktadır.

   

Coğrafi Tabaka sözel bilgi sorgusu oluşturma ayarları için ODAGIS+ Yönetim Paneli'ne bakınız.   

5- Hazır/Genel Sorgu :

ODAGIS+ Yönetim Paneli'nde daha önce oluşturulmuş ve isim verilerek kaydedilmiş sorgular Hazır Sorgu şeklinde görüntülenmektedir. Bu sorgunun kullanımında sadece sorgu adının başında bulunan işaret kutularının işaretlenmesi yeterli olmaktadır. Sorgu sonucunda filtrelenen objeler ekranda görüntülenmektedir. 


Sorgu panelinde bulunan her bir sorgu için kullanıcı bazında yetkilendirme yapılabilmektedir. Böylelikle her bir sorgu istenilen kullanıcı veya kullanıcılara açılabilmektedir.   

Views
1 Total Views
1 Members Views
0 Public Views
Actions
0 Likes
0 Dislikes
0 Comments
Share on Social Networks
Share Link
Share by mail

Please login to share this webpage by email.