İçmesuyu nokta, boru ve alansal objelerin çizimi, düzenlenmesi ve silinmesi ile ilgili araçlar topluca şerit menüdeki Çizim sekmesinde yer almaktadır.


 NOKTA:

Nokta butonuna basıldığında sol panelde bir veri giriş formu açılmaktadır. Formda kırmızı ile gösterilen Zemin Kotu bilgisi girilmeden nokta girişine izin verilmemektedir. 

 

 BORU:

Boru butonuna basıldığında sol panelde bir veri giriş formu açılmaktadır. Formda kırmızı ile gösterilen Pürüzlülük ve Zemin Kotu bilgisi girilmeden nokta girişine izin verilmemektedir. 

Boruda başlangıç ve bitiş noktalarına Zemin Kotu veri girişi oldukça kolay hale getirilmiştir.

1- Boru çizilirken her bir nokta için zemin kotu girişi değer girme alanına odaklı şekilde klavyeden yapılabilmektedir. 

2- Eğer Sayısal Yükseklik Modeli - DEM katmanı veya ODATopo Servisi seçilirse her bir noktanın zemin kotu değeri otomatik olarak girilebilir.

Boru çizimi yapılırken sağ klikle nokta tipleri değişimi yapılabilmektedir. İşlem bittiğinde sağ klik Bitir komutu ile çizim sonlandırılabilmektedir. Varsayılan olarak Nokta ile başlanıp, Kırık ile devam edilmektedir. Sağ klik Nokta seçildiğinde boru sonlandırılmaktadır.

 VANA:

Vana butonuna basıldığında sol panelde bir veri giriş formu açılmaktadır. Formda kırmızı ile gösterilen 
 
Zemin Kotu bilgisi girilmeden vana girişine izin verilmemektedir. Vana girişi yapılırken mevcut bir borunun üzerine imleç yakınlaştırıldığında otomatik yakalama aktif hale gelir ve böylelikle istenilen noktaya vana yerleştirme işlemi yapılabilir.