Genel Tanıtım ve Ekleme İşlemleri

ODAGIS+™ Web arayüzünde Editör  panelinde coğrafi bilgi üretimi ve güncelleme çalışmalarında kullanıcı dostu standart bir arayüz sunmaktadır. Bu arayüzde mevcut coğrafi tabakaların seçilmesi, bu tabakalarda veri girişi ve güncelleme işlemleri oldukça pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca gelişmiş bazı editör araçları da bu arayüzde sunulmaktadır. Editör arayüzünde veri girişi ve güncelleme işlemleri, yıllarca tecrübe edilmiş, kolay/basit kullanımlı, patentli "Ekle", "Düzenle", "Sil" bölümlerindeki standartlaştırılmış komutlar ile yapılmaktadır. Böylelikle her türlü veri girişi ve güncelleme işlemi çok hızlı ve pratik şekilde yapılabilmektedir.

Editör  arayüzü oldukça sade ve standart olmasına karşın arka planla oldukça güçlü ve organize bir altyapısı bulunmaktadır. Yapılan her bir ekleme, düzenleme ve silme işlemi kullanıcı bazında kayıt altına alınmakta, istenildiğinde obje bazında bu ekleme ve değişiklikler görüntülenebilmektedir. Sözel bilgi değişikliklerinin yanı sıra geometri değişiklikleri de obje bazında izlenebilmektedir.EKLEME İŞLEMLERİ:

ODAGIS+ Web arayüzünde Editör Panelinden coğrafi obje veri girişi ve güncelleme işlemleri oldukça pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Aktif Coğrafi tabaka seçildikten soran Ekle, Sil ve Güncelleme bölmelerinin altında yer alan komutlarla işlemler gerçekleştirilmektedir.

Kategori ve Tabaka Seçimi

Editör arayüzünde veri girişi ve güncelleme yapabilmek için ön şart,  ilgili coğrafi tabakayı seçerek aktif hale getirmektir. Seçim işlemi seçme kutusundan veya sağ taraftaki  seçim butonundan yapılmakta olup, aktif tabakanın özelliği (nokta, çizgi veya çokgen) sol tarafında dinamik olarak gösterilmektedir. 

Seçme kutusunda aktif bulunan coğrafi tabakanın ekranda gösterilmesi veya değiştirilerek ekrandaki tabakanın kaldırılması görevleri yerine getirilmektedir.

Ekle [Obje(ler)] : 

Bu komut vasıtasıyla aktif hale gelen veri girişi formundan bir elemente ait geometrik(nokta, çizgi, çokgen) ve öznitelik(attribute) bilgisi girişi yapılmaktadır. Bu komutla geometrik bir obje öznitelik bilgileri ile birlikte veritabanına girilebilmekte, "akıllı" bir obje oluşturulmaktadır. Bu veri girişleri Yönetici arayüzünde ayarlanabilmekte, kullanıcı arayüzünde kural tabanlı (gerekli,  otomatik doldur, saltokunur vb.) olarak yapılabilmektedir. 

 Lütfen uygulayın

1- Komut düğmesine bastıktan sonra açılan "veri girişi" formunda gerekli bilgiler doldurun ve işlemi "OK" butonuna basarak tamamlayın.

* Veri giriş formlarında renkli(yeşil) alanların mutlaka girilmesi gereklidir.


Veri girişlerinde tabakaya girilecek her bir obje için standart olarak "İmalat Yılı, Durum Kodu, Veri Kalitesi" bilgileri istenmektedir. Ayrıca arka planda "veri giren/güncelleyen/silen kullanıcı ve veri girişi/ güncelleme/silinme tarihi" bilgileri de obje bazında tutulmaktadır. Böylelikle veri girişlerinde kalite ve yüksek güvenlik sağlanmaktadır.

Görünümler
1 Toplam görüntülenme
1 Üye Görüntüleme
0 Herkese Açık Görüşler
İşlemler
0 Beğeniler
0 Beğenilmeyenler
0 Yorumlar
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bağlantı Paylaş
Posta ile paylaş

Lütfen giriş bunu paylaşmak için webpage eposta ile.